×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲ فروردین - ۱۳۹۸  
true
false

بحران آب

چندی پیش خبری مبنی بر اختراع دستگاهی مبنی بر تولید آب از طریق رطوبت هوا منتشر شد که مانور زیادی روی آن انجام شد؛ شرکت سازنده این دستگاه در نامه‌های متعددی به مسئولان دولت و نمایندگان مجلس به طور موکد از آمادگی خود برای حل مشکل کم‌آبی کشور سخن گفته و معتقد است این دستگاه می‌تواند چالش تامین آب را به شکل قابل توجهی برطرف کند.

به گزارش شاخص، درنامه‌هایی که از سوی این شرکت سازنده به مسئولان دولتی و مجلس ارسال شده، با معرفی “دستگاه تولید آب از رطوبت هوا” با ظرفیت تولید روزانه بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ مترمکعب آب، اینطور مطرح شده است که آمادگی نصب آن در هرمنطقه، حتی مناطق خشک و کویری وجود دارد و قیمت هر دستگاه به حجم ۱۰۰۰ متر مکعب ۴.۵ میلیارد تومان و درحجم ۲۵۰۰۰ متر مکعب حدود ۷۰ میلیارد تومان اعلام شده است. همچنین این شرکت مدعی است که جهت احیای زاینده‌رود در زمان پرآبی ۸۰ دستگاه ۲۵۰۰۰ متر مکعبی مورد نیاز است.

ادعای مطرح شده، در صورت صحت داشتن این سئوال را ایجاد می‌کند که اگر این دستگاه در این حد می‌تواند به حل مشکل آب در کشور کمک کند، چرا تاکنون توجه لازم به آن نشده و مسئولان شرکت تولید کننده را بر آن داشته تا با مسئولان مختلف در وزارت نیرو، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها و نمایندگان مختلف مکاتبه کنند.

در این خصوص شاخص برای پیگیری این موضوع با معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران، تماس گرفت و با این پاسخ مواجه شد که “این دستگاه نمی‌تواند کمکی به حل بحران آب در کشور داشته باشد. “

جهانگیر حبیبی در گفت‌وگو با شاخص، با بیان این که تولید آب توسط این دستگاه در حجم کوچک امکان‌پذیر است، اظهار کرد: بسته به میزان سرمایه‌گذاری فرد می‌توان در مورد میزان تولید آن صحبت کرد.

به گفته وی، این‌که بتوان مشکل بحران آب را با کمک چنین دستگاهی برطرف کرد به اعتقاد من امکان‌پذیر نیست و تنها می‌توان از این دستگاه در مصارف کم به طور مثل برای باغچه و یا تامین آب روستاهای دور افتاده استفاده کرد البته به‌کارگیری ازان دستگاه نیازمند شرایط خاص جغرافیایی است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان این که لازم است در ابتدای این طرح به صورت پایلوت در یک منطقه اجرایی شود، ادامه داد: هر ایده تحقیقاتی که بتواند منجر به تولید آورده برای کشور شود از سوی شرکت مدیریت منابع آب و شرکت آب و فاضلاب کشور حمایت می‌شود.

حبیبی بیان کرد: هر سال اولویت‌های تحقیقاتی عنوان می‌شود و هر کسی که بخواهد می تواند با  ارائه پروپزال مورد حمایت شرکت قرار بگیرد.

به گزارش  شاخص در سال ۱۳۹۱ دستگاه تولید آب و رطوبت هوا با ظرفیت تولید روزانه بین ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ مترمکعب آب موفق به اخذ تاییدیه از دانشگاه صنعتی امیرکبیر جهت ثبت اختراع شد دستگاهی که با دریافت هوا، رطوبت ایجادی را باردار کرده و به آب تبدیل می‌کند. پیگیری‌های شاخص برای اثبات میزان تاثیرگذاری این اختراع و استفاده انبوه از آن برای حل مشکل آب کشور ادامه خواهد داشت.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true